Anmälan öppen till höstens Leda utan att vara chef

Nu har inbjudan till utbildningen ”Leda utan att vara chef” skickats ut till samtliga deltagande myndigheter inom Rörlighet i staten. Det är fem program som startar i höst,

Leda utan att vara chef vänder sig till dig som leder projekt, driver utvecklingsarbete, leder team eller arbetsgrupper, men som formellt inte har en chefsroll. Ett nytt inslag i utbildningen är ett pass med skådespelare där deltagarna kommer att få träna på att hantera olika situationer.

Planen är att två av programmets sex dagar genomförs vid fysisk träff i Stockholm, i övrigt digitalt, men självklart kommer läget med Covid-19 att beaktas. 

Om du är intresserad av att delta, prata med din närmaste chef alternativt HR-funktion på din myndighet.

Läs mer om utbildningen här!